یونانی با افلاطون (2)

 

خلاصۀ دوره

زبان یونانی کهن از شاخۀ زبان‌های هندواروپایی، زبان مردمان یونان باستان، به مدت بیش از ده قرن تا آغاز قرون وسطی در سراسر سواحل مدیترانه رایج بوده است. نخستین متون علمی، فلسفی، تاریخی، الهیات و ادبیات غرب به این زبان تصنیف شده و امروزه هزاران مفهوم و اصطلاح یونانی در علوم گوناگون باقی مانده است که درک صحیح آنها مستلزم آشنایی با این زبان است. همچنین ضرورت رجوع به منابع اصلی و کهن بر محققان پوشیده نیست و نظر به وسعت و اهمیت متون یونانی آشنایی با این زبان از لوازم تحقیق در کلیۀ شاخه‌های علوم انسانی محسوب می‌شود. آشنایی با زبان یونانی خصوصاً به سبب تأثیرات عظیم تفکر یونانی بر جریان‌های علمی و فرهنگی در ایران و عالم اسلام، لازمۀ هرگونه پژوهش اصیل در علوم ایرانی و اسلامی است.
این دوره که «یونانی با افلاطون» نامیده شده است، دوره¬ای مقدماتی است و اختصاص به دانشجویان فلسفه ندارد، اگرچه دانشجویان و علاقه¬مندان فلسفه از آن بهره¬ای دوچندان خواهند برد. عنوان دوره برگرفته کتابی با همین عنوان است که برای تدریس در این دوره انتخاب شده است. «Learning Greek with Plato» کتابی مقدماتی با روشی کاملاً جدید در آموزش زبان یونانی است که دستور زبان را در خلال گزیده¬ای از رسالات افلاطون آموزش می¬دهد و بنابراین صرف نظر از قواعد دستوری و کلمات مشترک در متون و موضوعات مختلف، اکثر کلماتی که زبان¬آموزان در این دوره خواهند آموخت، اصطلاحات فلسفی یونانی و خصوصاً تعابیر خاص افلاطون است. مع¬الوصف رسالات افلاطون گذشته از جایگاه رفیع آنها در تاریخ فلسفه، از آثار سترگ ادبیات جهان به شمار می¬رود و ضمناً بسیاری از نظریات علوم انسانی در موضوعاتی چون دین، سیاست، جامعه، زبان و ... ریشه در این آثار دارد. از این رو آشنایی با رسالات این فیلسوف بزرگ، خاصه به زبان یونانی، بر ژرفای نگاه علاقه¬مندان و محققان در هریک از شاخه¬های علوم انسانی خواهد افزود.
خلاصۀ دوره:
1- کتاب آموزشی این دوره Learning Greek with Plato است.
2- حدود نیمی از زمان جلسات صرف آموزش دستور زبان خواهد شد و نیمی به حل تمرین و ترجمۀ جملات یونانی اختصاص خواهد یافت.
 

مدرس

دکتر امیرحسین ساکت

عضو بخش فلسفه، مؤلف، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

 
اهداف دوره
اهداف دوره: 
 
1- صرف افعال در وجه مجهول و التزامی
2- درک مطلب و ترجمۀ جملات ساده
3- آشنایی با اصطلاحات اصلی فلسفۀ یونانی و خصوصاً افلاطون
زبان یونانی دشوار و یادگیری آن منوط به استعداد و استمرار بسیار است. لذا شرکت در این دوره به دانشجویانی که حداقل با یک زبان خارجی یا مفاهیم دستوری آشنایی کافی ندارند، توصیه نمی‌شود.

 

روش ارزیابی

ندارد

گواهینامه

دارد

بازه زمانی

سه شنبه 21 مرداد 1399 تا سه شنبه 06 آبان 1399

روزهای برگزاری

سه شنبه 

ساعت برگزاری

20- 18/30

تعداد جلسات

12 جلسه

مدت دوره

24 ساعت

محل برگزاری

کلاس مجازی

شهریه

500،000 تومان

تخفیف 60% به مبلغ 300،000 تومان

قابل پرداخت 200،000 تومان

ثبت نام و پرداخت