جمهوری خوانی

 

خلاصۀ دوره

کتاب جمهوری شاهکار افلاطون و بیگمان یکی از مهمترین آثاری است که در سراسر تاریخ تفکر به رشته تحریر درآمده است. وایتهد، فیلسوف نامدار انگلیسی در ستایش از این کتاب گفته است که «کل تاریخ فلسفه حاشیه ای است که بر جمهوری نوشته اند». جمهوری دربارۀ ماهیت عدالت و اشکال مختلف حکومت و بنابراین شامل نظریات سیاسی افلاطون است، اما از آنجا که نظریات سیاسی افلاطون بر فلسفۀ او استوار است، وی در خلال مباحث سیاسی، کل نظام فلسفی خود را تشریح می کند و از این نظر جمهوری بهترین متن در معرفی اندیشه های افلاطون به شمار میآید. نظریۀ مثل، تمثیل غار، آرمان شهر و ... از جمله موضوعاتی است که در جمهوری طرح می شود.

در این دوره پس از ذکر مقدماتی در احوال و افکار افلاطون و معرفی اجمالی آثار او در هر جلسه به ترتیب بخش هایی از ده کتاب جمهوری قرائت و دربارۀ آنها بحث خواهد شد. تفاسیر بزرگرین افلاطون شناسان و یونان پژوهان را پیش رو خواهیم داشت و به فراخور موضوع به آنها رجوع خواهیم کرد. متن درسی این دوره برای سهولت استفادۀ اکثریت یکی از ترجمه های فارسی است، اما در فقرات مهم به اصل یونانی و ترجمههای انگلیسی و آلمانی مراجعه میکنیم.

 

مدرس

دکتر امیرحسین ساکت

عضو بخش فلسفه، مؤلف، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

 
اهداف دوره

1. آشنایی با کلیات فلسفۀ افلاطون

2. آشنایی با مفسران بزرگ فلسفۀ افلاطون

3. آشنایی با تعابیر و اصطلاحات فلسفی افلاطون و اصل یونانی آنها

شرکت در این دوره خصوصاً به آن دسته از دانشجویان رشتۀ فلسفه توصیه می شود که قصد دارند پایان نامۀ خود را در موضوعات مربوط به فلسفۀ افلاطون و نوافلاطونیان تألیف کنند.

 

روش ارزیابی

ندارد

گواهینامه

دارد

بازه زمانی

اعلام می‌شود

روزهای برگزاری

اعلام می‌شود

ساعت برگزاری

اعلام می‌شود

تعداد جلسات

12 جلسه

مدت دوره

24 ساعت

محل برگزاری

تهران، مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، کلاس 101

شهریه

500،000 تومان

تخفیف 60% به مبلغ 300،000 تومان

قابل پرداخت 200،000 تومان

ثبت نام و پرداخت